Aktualności
Historia Karate Shorin Ryu
Porady mistrzów
Instruktor
Treningi
Wymagania egzaminacyjne
Galeria
Kontakt
Linki

PORADY MISTRZÓW


Zasady Karate mistrza Matsumury (fragmenty):

"Jeżeli chcesz poznać karate musisz być stanowczy. Stanowczość w studiowaniu sztuk walki jest najważniejsza. Karate jak każda inna sztuka posiada trzy prawdy fundamentalne. Są to: biegłość słowa, znajomość historii i moralność. Ćwicząc karate musisz zapoznać się również z techniką, posiąść siłę i waleczność. Ale równocześnie musisz mieć też "spokojne serce", które to jest warte więcej niż wszystkie skarby świata. Musisz być dobry, lojalny, musisz zharmonizować się z naturą."

"Karate ma następujące prawdy:
INTELIGENCJA - to poznanie i zrozumienie innych styli walki. Styl jest tak dobry jak dobry jest ten który go praktykuje. Często dążąc do biegłości i doskonałości przybiera się i stosuje dziwaczne ruchy i postawy, a to jest już przesada - w walce jest to po prostu nie przydatne.
POJĘCIA - mnóstwo pojęć i słów, rozmów o pojedynkach i zwycięstwach. Skutkiem tego często jest przemoc i zło, a kończy się to zazwyczaj dyshonorem i wstydem.
BUDO - to koncentracja i niezłomny umysł. To spokojne i równoważne działanie."
"Musisz się skupić wyłącznie na swym umyśle, powodując jednocześnie by przeciwnik zatracił swój. Wygrasz walkę głównie spokojem umysłu. Działając staraj się wprawić przeciwnika w irytację, sam zachowując spokój swojego umysłu a wówczas zyskasz siłę tygrysa i szybkość ptaka co przyjdzie samoczynnie."

"Mistrz karate musi powstrzymywać się od gwałtowności. Musi dążyć do pokoju między ludźmi czyniąc jednocześnie tak by wzrastało ich bogactwo ducha. Mistrz musi mieć zaufanie do swoich umiejętności. Pokój w sercu i dobro oto godne cechy mistrza karate. Tą ostatnią zasadę musisz mieć ciągle w myślach ćwicząc karate."

"Karate ma siedem zalet: łagodzi gwałtowność, dyscyplinuje ćwiczącego, daje panowanie nad swoim ciałem, czyni dobro, daje spokój serca, czyni pokój wśród ludzi, daje pomyślność narodom. Tak jak moralność jest najważniejsza w sztuce tak pamiętaj, że w karate najistotniejszy jest spokój w sercu i honor."